خبرگزاری دانشجو - snn.ir

|
پنج شنبه ۸ تیر ۱۳۹۶ الخميس ٥ شوّال ١٤٣٨ Thursday, June 29, 2017
SNN
۱۳۹۵/۱۲/۲۸ ۱۳:۱۴ |
کد خبر: ۵۹۳۱۰۹

باشگاه دانشجویان/

radio button تاملی در شوراهای شهر و روستا

شوراهای شهر و روستا نمادی از یک نظام تماما مردمی است. برای همه نهادهای دیگر داشتن پیشینه سیاسی و مدیریتی لازم است اما اعضای شوراها مردمی عادی هستند که از سوی هم‌ولایتی‌های خود انتخاب می‌شوند.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو،  یادداشت دانشجویی؛ دمکراسی درنظام جمهوری اسلامی،یعنی حکومتی برآمده از خواست مردم ، که مسئولین آن توسط خود مردم انتخاب می شوند. در جمهوری اسلامی برای چهار نهاد ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری و شوراهای اسلامی شهر و روستا انتخابات برگزار می شود.


نهایت دمکراسی و ایمان به رای مردم انجاست که چهار نهاد ذکر شده برآمده از انتخاب مردم هستند و شوراهای اسلامی شهر و روستا در این میان در قانون اساسی از شرایط ویژه ای برخورداراست که جایگاه وزن آرای مردم را در بین خواص و مسئولین کشور نشان می دهد که در ادامه به اختصار به آن اشاره خواهم کرد. 


در قانون اساسی برای احراز و یا تایید صلاحیت نامزد های هر نهاد انتخابی به جز شورا های شهر و روستا هرکدام شرایط ویژه ای دارند. رئیس جمهور باید رجل سیاسی باشد، اعضای مجلس خبرگان باید دارای رتبه اجتهاد باشند و نمایندگان مجلس نیز باید سابقه مدیریتی و سیاسی داشته باشند تا بتوانند از سوی مردم انتخاب شوند، اما اعضای شوراهای شهر و روستا مردم عادی اند که تصمیم می گیرند در سرنوشت شهر و روستای محل  زندگی خود تاثیر بگذارند.

 

شوراهای شهر و روستا نمادی  از یک نظام تماما مردمی است.  برای همه  نهادها دیگر داشتن پیشینه سیاسی و مدیریتی لازم است اما اعضای شوراها مردم عادی ای هستند که از سوی همشهری ها و هم ولایتی های  خود برای اداره بهتر شهر و روستای  خود انتخاب می شوند.


این امر علاوه براینکه نشان دهنده اهمییت مردم عادی و اعتماد نظام جمهوری اسلامی به مردم است،مردم عادی نیزمی توانند وارد سازوکار تصمیم گیری شوند و از این راه  با مشکلات موجود و دغدغه های مسئولین برای حل آن آشنا شوند که این مسئله سبب می شود مردم درک صحیحی از مشکلات کشور به دست آورند و این خود باعث می شود مردم اعتماد بیش از پیش به نظام جمهوری اسلامی پیدا  کنند و نتیجه آن انشاءالله به حضور حداکثری مردم که ولی نعمتان، مسئولین هستند می انجامد. شوراها وظایف و اختیاراتی دارند که به برخی از آنها اشاره می کنم تا هم نامزد های انتخابات بدانند که باید برای آن برنامه داشته باشند و هم سایر مردم آگاه باشند که باید به چه کسانی و با چه معیار هایی و شعار هایی رای بدهند. گاهی مردم اگر ندانند نماینده ی آنان چه وظایفی دارد براساس تفکرات قبیله ای یا شناخت نسبی به افراد خاص از حق خود می گذرند و فقط به آنان رای میدهند. اما اگر نامزد ها بدانند وظایفشان چیست؟ و مردم بدانند حقوقشان چیست؟ یقینا اولا صالحین بیشتری کاندید خواهند شد ، دوما مردم صالحین را بهتر شناسایی خواهند کرد.

 

ازجمله وظایف شوراها: 


-انتخاب شهردار برای مدت چهار سال (مهم ترین وظیفه از نظر من)
-بررسی و شناخت کمبودها ، نیازها و نارساییهای اجتماعی ، فرهنگی ، آموزشی ، بهداشتی ، اقتصادی و رفاهی حوزه انتخابیه و تهیه طرح هاو پیشنهادهای اصلاحی و راه حل های كاربردی در این زمینه‌هاجهت برنامه‌ریزی و ارائه آن به مقامات مسئول ذی ربط.
-نظارت بر حسن اجرای مصوبات شورا و طرحهای مصوب در امور شهرداری و سایر سازمانهای خدماتی در صورتی كه این نظارت مخل جریان عادی این امور نگردد.
-برنامه‌ریزی در خصوص مشاركت مردم در انجام خدمات اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی با موافقت دستگاههای ذیربط.
-اقدام در خصوص تشكیل انجمنها و نهادهای اجتماعی، امدادی، ارشادی و تاسیس تعاونیهای تولید و توزیع و مصرف، نیز انجام آمارگیری، تحقیقات محلی و توزیع ارزاق عمومی با توافق دستگاههای ذیربط.
-نظارت بر حسن اداره و حفظ سرمایه و داراییهای نقدی، جنسی و اموال منقول و غیرمنقول شهرداری و همچنین نظارت بر حساب درآمد و هزینه آنها به گونه‌ای كه مخل جریان عادی امور شهرداری نباشد.
-تصویب بودجه، اصلاح و متمم بودجه سالانه شهرداری و موسسات و شركتهای وابسته به شهرداری با رعایت آیین نامه مالی شهرداریها و همچنین تصویب بودجه شورای شهر.
-نظارت بر حسن اداره امور مالی شهرداری و کلیه سازمانها ، موسسات ، شرکتهای وابسته و تابعه شهرداری و حفظ سرمایه ، دارایی ها ، اموال عمومی و اختصاصی شهرداری ، و همچنین نظارت بر حساب درآمد و هزینه آنها با انتخاب حسابرس رسمی و اعلام موارد نقض و تخلف به شهردار و |یگیریهای لازم بر اساس مقررات قانونی.


می بینیم شورای شهرمسئولیت بسیاری در قبال شهرداری ها بر عهده دارد چراکه مصوبات شهرداری را تصویب کرده و نظارت کاملی نیز بر فعالیت آن دارد. بنابراین شهرداران در ارتباط کامل با شوراها می باشند. پس مهم ترین برنامه ی نامزد های انتخابات شورا باید انتخاب شهردار باشد . آن هم شهرداری با صلاحیت.

 

امیدوارم سال آینده که باید سال رشد سیاسی و بصیرتی مردم باشد، در وحله اول مشارکتی حداکثری در انتخابات داشته باشیم و همچنین با انتخاب اشخاص صالح و مدیر و مدبر هم برای شورای شهر و هم ریاست جمهوری شرایط حرکت رو به پیشرفت انقلاب اسلامی را فراهم کنیم.

 

علی شریفی جاوید-فعال دانشجویی دانشگاه زابل

انتشار یادداشت‌های دانشجویی به معنای تایید تمامی محتوای آن توسط «خبرگزاری دانشجو» نیست و صرفاً منعکس کننده نظرات گروه‌ها و فعالین دانشجویی است.

 
دانلود فایل مرتبط با خبر :
انتهای خبر / خبرگزاری دانشجو / کد خبر ۵۹۳۱۰۹
SNN
نام و نام خانوادگی :پست الکترونیک :
نظر شما :    
خبرگزاری دانشجو نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
593109
۲۰:۴۳
 ساعت -
شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۵
محمد سراوانی
3
0
پاسخ به این نظر
محمد سراوانی  
۲۰:۴۳
 ساعت - 
شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۵
مطلب خوبی بود
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :    
خبرگزاری دانشجو نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
  • مطلب خوبی بود
تولید ملی- اقتصاد مقاومتی
پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها
اقتصاد مقاومتی
شهرداری اصفهان
صندوق رفاه دانشجویان
بانک ملت
شرکت سرمایه گذاری سبحان
شرکت معین کوثر
سرویس دانشگاه‌های کشور SNN.ir
هنرستان تخصصی هنر و رسانه
پاتوق نشريات دانشجويي SNN.ir
خبرنگار افتخاري SNN.ir
..