خبرگزاری دانشجو - snn.ir

|
دوشنبه ۵ تیر ۱۳۹۶ الاثنين ٢ شوّال ١٤٣٨ Monday, June 26, 2017
SNN
۱۳۹۵/۱۰/۱۲ ۱۴:۵۵ |
کد خبر: ۵۷۳۳۸۰

radio button دیوان محاسبات از وزارتخانه‌های بهداشت و علوم شکایت کرد

دیوان عدالت اداری شکایت دیوان محاسبات کشور مبنی بر ابطال ماده ۹ آئین نامه مالی و معاملاتی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی مصوب مرداد ۱۳۹۰ و ماده ۲ آیین نامه مالی و معاملاتی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی پژوهشی و فناوری را رد کرد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، دیوان محاسبات کشور به موجب شکایت نامه شماره هـ ع/93/491 مورخ 29 آذرماه 95 ابطال ماده 9 آئین نامه مالی و معاملاتی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی مصوب مرداد 1390 و ماده 2 آیین نامه مالی و معاملاتی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی پژوهشی و فناوری را خواستار شده بود.

 

دیوان محاسبات در شکایت تقدیمی به طور خلاصه عنوان داشته: مطابق ماده 9 آیین نامه مالی و معاملاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی مصوب سال 90 و نیز ماده 2 آیین نامه مالی و معاملاتی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی مصوب سال 90 ، مدیر امور مالی از بین کارشناسان واجد صلاحیت رشته‌های امور مالی به منظور اعمال نظارت مالی و محاسباتی انتخاب و با پیشنهاد معاون پشتیبانی و تایید رئیس موسسه و با تصویب هیأت امناء و ابلاغ رئیس موسسه منصوب می‌شود.

 

این در حالی است که وفق ماده 7 قانون نحوه انجام امور مالی و معاملاتی دانشگاه ها آموزش عالی، پژوهشی و فناوری مصوب سال 1369 موسسات مذکور مکلفند حساب کلیه اعتبارات و هزینه‌ها را نگهداری و صورت حساب دریافت و پرداخت هر ماه و حساب نهایی هر سال را تنظیم و پس از گواهی ذیحساب به همراه اسناد و مدارک مربوطه جهت رسیدگی به حسابرسی در اختیار دیوان محاسبات قرار دهند و یک نسخه از صورتحساب دریافت و پرداخت هر ماه و حساب نهایی هر سال را به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال کنند و مستفاد از این حکم قانونی که هم اکنون حاکم است و رأی شماره 195 مورخ 27/4/1390 هیات عمومی دیوان عدالت اداری ناظر امور مالی این موسسات بر عهده ذیحسابی است که از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی منصوب می‌شود.

 

از طرفی مفاد بند ب ماده 20 قانون برنامه پنجم در خصوص اختیارات هیات امناء دانشگاه ها نیز بایستی در همین چارچوب تفسیر شود. شاکی در مجموع مورد شکایت را مغایر ماده 7 قانون مرقوم و رأی 195 مورخ 27/4/1390 دانسته و خواهان ابطال آن گردیده است.

 

در خصوص شکایت دیوان محاسبات کشور به طرفیت 1- وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات 2- وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به خواسته ابطال ماده 9 آیین نامه مالی و معاملاتی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی مصوب مرداد 1390 و ماده 2 آیین نامه مالی و معاملاتی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری نظر به اینکه مواد 2 و 9 آیین نامه‌های موصوف الذکر مانع نظارت دیوان محاسبات کشور نبوده و دیوان محاسبات کشور بر مبنای اصل 55 قانون اساسی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و قوانین جاری حاکم می‌تواند نظارت خود را به طور کامل اعمال کند، لذا مواد 2 و 9 آیین نامه‌های مورد شکایت خلاف قانون و خارج از اختیار نبوده به استناد بند ب ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب 1392 رأی به رد شکایت صادر و اعلام می‌کند.

 

رأی صادره ظرف مدت بیست روز از تاریخ صدور از سوی ریاست دیوان و یا ده نفر از قضات دیوان قابل اعتراض است.

دانلود فایل مرتبط با خبر :
انتهای خبر / خبرگزاری دانشجو / کد خبر ۵۷۳۳۸۰
SNN
نام و نام خانوادگی :پست الکترونیک :
نظر شما :    
خبرگزاری دانشجو نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
573380
اقتصاد مقاومتی
شهرداری اصفهان
صندوق رفاه دانشجویان
بانک ملت
شرکت سرمایه گذاری سبحان
شرکت معین کوثر
سرویس دانشگاه‌های کشور SNN.ir
هنرستان تخصصی هنر و رسانه
پاتوق نشريات دانشجويي SNN.ir
خبرنگار افتخاري SNN.ir
..