رئيس سازمان انرژي اتمي گفت: هيچ گونه تخطي از سوي سازمان انرژي اتمي صورت نگرفته و گزارش بازرس آژانس يك اشتباه تكنيكي بوده است." /> رئيس سازمان انرژي اتمي گفت: هيچ گونه تخطي از سوي سازمان انرژي اتمي صورت نگرفته و گزارش بازرس آژانس يك اشتباه تكنيكي بوده است." />

خبرگزاری دانشجو - snn.ir

|
جمعه ۵ خرداد ۱۳۹۶ الجمعة ١ رمضان ١٤٣٨ Friday, May 26, 2017
ماه شعبان
SNN
۱۳۹۱/۳/۶ ۱۷:۳۲ |
کد خبر: ۱۸۸۵۵۴

عباسي در همايش «مقاومت ديروز، ايستادگي امروز»:

radio button غني سازي 27 درصدي نداريم / گزارش آژانس اشتباه تكنيكي بوده است / پارچين سايت هسته‌اي نيست

رئيس سازمان انرژي اتمي گفت: هيچ گونه تخطي از سوي سازمان انرژي اتمي صورت نگرفته و گزارش بازرس آژانس يك اشتباه تكنيكي بوده است.

به گزارش خبرنگار علمي «خبرگزاري دانشجو»، دكتر فريدون عباسي در همايش «مقاومت ديروز، ايستادگي امروز» كه عصر امروز به مناسبت گراميداشت سالروز آزادسازي خرمشهر در دانشكده فيزيك دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: ما اورانيوم 20 درصد توليد مي‌كنيم آن هم به اندازه مصرف خودمان نه بيشتر يا كمتر.

وي افزود: ماشين هاي سانتريفيوژ بايد طوري در فضا قرار بگيرند كه گاز به آنها برسد تا آماده شوند و ما اين كار را روي سكوي آماده سازي انجام مي‌دهيم و در برخي موارد ممكن است ماشين‌ها ناقص چك شده باشند؛ به‌طوري كه غني‌سازي بالاي 20 درصد ‌را نشان دهد.

رئيس سازمان انرژي اتمي با اشاره به كارشكني سايت‌هاي غربي در اعلام اينكه ايران اورانيوم غني ‌شده 27 درصدي ‌توليد مي‌كند، گفت: ما معمولا ماشين‌هاي سانتريفيوژ را روي اورانيوم 19 نگه مي‌داريم كه اگر چكاب ماشين ناقص انجام شده و نوسان انجام شد، به 20 برسد؛ ولي در يكي از موارد اين عدد 20 بوده كه با نوسان صورت گرفته به بالاي 20 رسيده است.
 
عباسي افزود: هيچ تخطي انجام نشده است و اين قضيه بين ما و كارشناس آژانس در مرحله ارائه توضيحات بوده كه در سايت‌هاي غربي منتشر شده است.

وي گفت: ما توانايي توليد غني‌سازي 27 درصد‌ را داريم، ولي اورانيوم 27 درصد‌ به درد ما نمي‌خورد و اين اشتباه تكنيكي نيز موضوعي نيست كه به مناقشه بين ما و كشورهاي ديگر تبديل شود.

در عرصه هسته‌اي به خودكفايي نسبي رسيده‌ايم

رئيس سازمان انرژي اتمي گفت: ما در عرصه هسته‌اي با كمك فارغ‌التحصيلان دانشگاه‌ها و اساتيد آنها به خودكفايي نسبي رسيده ايم و فاز هسته‌اي راكتور بوشهر شروع شده ولي توليد آغاز نشده بود كه ارديبهشت ماه به 94 درصد قدرت راكتور رسيديم و برق به شبكه داده شد و در حال حاضر، مراحل بازبيني تكميل شده و قرار است در سه ماه آينده تست شود و در آذرماه 91 به بهره‌برداري شود.

دو نيروگاه ديگر در بوشهر راه‌اندازي مي‌شود

عباسي گفت: قصد داريم حداقل دو نيروگاه ديگر تا دو سال آينده در بوشهر راه‌اندازي كنيم كه به اين منظور بايد شهرك‌هاي مسكوني آنجا را براي اسكان متخصصان آماده كنيم.

وي افزود: در حال حاضر نيز در حال بازبيني راكتور 360 مگاوات هستيم و اميدواريم طراحي آن به پايان برسد.

رئيس سازمان انرژي اتمي افزود: به دليل اينكه ما سابقه نيروگاه‌سازي نداريم از مشاركت كشورهاي خارجي نيز كمك مي‌گيريم؛ ولي به تدريج سعي داريم سهم صنايع داخلي را بالا ببريم.

اولين محموله سوخت‌هاي مجازي به اراك منتقل مي‌شود

عباسي از انتقال اولين محموله سوخت‌هاي مجازي به اراك تا هفته آينده خبر داد و گفت: راكتور اراك به عنوان راكتوري كه مي‌تواند شروعي باشد براي طراحي راكتور قدرت، مراحل مقدماتي خود را با سوخت مجازي طي مي‌كند و در هفته آينده نخستين محموله سوخت ‌هاي مجازي به آنجا منتقل مي‌شود.

وي افزود: در حال حاضر همه اجزاي راكتور اراك تكميل است و تنها به جاي اورانيوم، قرص‌هاي سربي در آن قرار داده شده و در سال آينده با گذاشتن سوخت اصلي وارد فاز هسته‌اي مي‌شود.

با كمك مجلس طراحي راكتور 10 مگاواتي را تكميل مي‌كنيم

رئيس سازمان انرژي اتمي گفت: طراحي يك راكتور 10 مگاواتي و يك راكتور 20 مگاواتي از نوع استخري آغاز شده است كه اگر مجلس بودجه را بدهد آن را تكميل مي‌كنيم.

عباسي گفت: امريكايي‌هاي پيش از انقلاب به متخصصان ايراني اجازه ندادند تا از نقشه‌هاي اين نوع راكتورها آگاه شوند، ولي نقشه ها را اخيرا توليد كرده ايم و اميدواريم يك راكتور 10 مگاواتي را در خارج از تهران بسازيم و در حال حاضر در حال شناسايي محل هستيم.

در چرخه سوخت به خودكفايي كامل رسيديم

وي گفت: در حال حاضر ايران در چرخه سوخت به خودكفايي كامل رسيده است؛ به طوري كه كيك زرد را توليد مي‌كنيم پس از ورود به كارخانه اصفهان عمده اورانيوم در سايت نطنز بين 3.5 تا پنج درصد غني سازي مي‌شود تا در توليد سوخت‌هاي راكتورها نظير راكتور بوشهر استفاده شود.

رئيس سازمان انرژي اتمي گفت: ما سوخت روسي را وارد كرديم و تا 10 سال ديگر نيز ما را پشتيباني مي‌كنند ولي اگر مي‌خواهيم به سمت بومي كردن راكتورها برويم، نياز داريم كه چرخه سوخت غني سازي را به طور كامل از خودمان داشته باشيم.

در بحث فناوري پيشرفته مشكلي نداريم

عباسي گفت: در حال حاضر در بحث فناوري پيشرفته از نظر ساخت مشكلي نداريم و ماشين‌هاي اوليه كه نقشه‌اش از خارج بود كاملا ايراني شده است و نسل جديد اين ماشين‌ها را از بهمن سال گذشته آغاز كرده‌ايم و واحد كار جداسازي غني‌سازي را نيز از دو به نزديك هفت رسانده‌ايم.

توسعه انرژي هسته‌اي در زندگي مردم

وي با اشاره به كاربرد موثر انرژي هسته‌اي در زندگي مردم گفت: يكي از استان‌هاي كشور را به عنوان پايلوت براي تأثير انرژي هسته‌اي بر كشاورزي در نظر گرفته ايم كه بر روي گونه‌هاي زينتي، غلات،‌ پنبه و ديگر گونه‌هاي گياهي آزمايش مي‌كنيم و پس از آن به سراغ آزمايش‌هاي هسته‌اي در علم پزشكي مي‌رويم؛ البته در حال حاضر نيز در توليد راديوداروها مشكلي نداريم.

رئيس سازمان انرژي اتمي ادامه داد: ‌با وزارت نفت نيز وارد كار گسترده شديم تا كاربرد پرتوها در صنعت را آزمايش كنيم؛ زيرا با توجه به تحريم صنعت نفت كشور، بايد از صنايع ديگر نظير انرژي هسته‌اي براي پيشرفت صنعت نفت استفاده كنيم.

برخي كشورها مانع استفاده جامعه جهاني از تفكر ايراني هستند

عباسي با اشاره به تحريم‌هاي ايران توسط برخي كشورها گفت: ما برنامه‌هايي داريم كه با كشورهاي ديگر در زمينه انرژي‌ هسته‌اي كار كنيم ولي تحريم كشورها اجازه همكاري‌ با آنها را به ما نمي‌دهد و اين محدوديتي است كه برخي كشورها براي جامعه جهاني به وجود مي‌آوردند كه از تفكر ايراني محروم باشند.

وي گفت: ما مقدمات را براي همكاري با دانشگاه‌ها آغاز كرده ايم ولي مشكل ما نه بودجه است نه تكنولوژي، بلكه در بحث هدايت دانشجويان مشكل داريم؛ زيرا برخي اساتيد فقط به مباحث تئوريك مي‌پردازند در حالي كه تحقيق بايد در فضاي عملي صورت گيرد.

رئيس سازمان انرژي اتمي تاكيد كرد: در مورد گداخت نيز اگر به مباحث نظري رفتار پلاسما درست فكر نكنيم و كار عملي انجام ندهيم، نمي‌توانيم موفق باشيم؛ البته بدون مباني نظري نيز نمي‌توان كار كرد حتما بايد متخصصان نظري باشند تا سرمايه ملي هدر نرود.

با نظام كارمندي نمي‌توان پژوهش كرد

عباسي در پاسخ به سوال يكي از دانشجويان مبني بر اينكه در سازمان انرژي اتمي از دانشجويان استفاده نمي‌شود، گفت: تمام افرادي كه در سازمان انرژي اتمي كار مي‌كنند از فارغ‌التحصيلات دانشگاه ها هستند ولي در حال حاضر نظام كارمندي و استخدام در ذهن دانشجويان شكل گرفته است كه با اين نظام نمي‌توان كار پژوهشي كرد و ما بايد بخش پژوهشي را از بخش ستادي جدا كنيم.

وي تاكيد كرد: يكي ديگر از مشكلات ما اين است كه سازمان انرژي اتمي جو امنيتي دارد و اين مسئله به دليل محدوديت هاي ايجاد شده در كشور مي باشد؛ در صورتي كه ما نيازي به اين كار نداريم زيرا مسئله پنهاني در اين سازمان نيست و بازرس‌هاي آژانس همه چيز ما را مي‌دانند.

رئيس سازمان انرژي اتمي يادآور شد: مورد ديگري كه سبب مي‌شود از دانشجوها در سازمان انرژي اتمي استفاده نكنيم، تقلب مي باشد؛ تقلب در حال حاضر يك مسئله شايع در بين دانشجويان حتي در مقطع تحصيلات تكميلي است و با اين وضعيت نمي‌توان دانشجويان را در سازمان انرژي اتمي به كار گرفت.
 
گزارش‌هاي برخلاف ايران توسط آژانس تكراري شده است
 
عباسي گفت: به تازگي آژانس گزارشي را منتشر كرده كه در آن برخي موارد عليه ايران مي باشد؛ در صورتي كه اين گزارش ها تكراري شده و بهتر است بازرسان آژانس در مورد توسعه كاربرد پرتوها در زندگي مردم ايران نيز گزارش تهيه كنند.

وي افزود: در گزارش آژانس فقط در مورد تعداد سانتريفيوژهاي ايران صحبت مي شود و مسئله‌اي در مورد فعاليت‌ ايران در توسعه كاربرد پرتوها در صنعت كشاورزي، پزشكي و... نوشته نمي‌شود.

رئيس سازمان انرژي اتمي گفت: البته هر گزارشي كه از آژانس منتشر شود، ما بر روي همان اطلاعات كه مكتوب شده است با بازرسان مذاكره مي‌كنيم.

عباسي در ادامه با اشاره به اينكه بازرسان آژانس علاقه‌ دارند مجموعه پارچين را بازرسي كنند، گفت: مجموعه پارچين يك مجموعه نظامي است و ما هنوز قانع نشديم كه بازرسان آژانس هسته‌اي بايد اين مجموعه را بازرسي كنند؛ زيرا ما در آن مجموعه سايت هسته‌اي نداريم و آنها بايد توضيحات قانع‌كننده‌اي براي بازرسي مجموعه پارچين داشته باشند.

وي ادامه داد:‌ ما براي رفع نيازهاي كشور از كسي اجازه نمي‌گيريم و اهل معامله هستيم و سعي مي‌كنيم با آنها مذاكره كنيم؛ ولي آنها سال‌هاست از طريق تحريم‌ها مانع كار ما مي‌شوند.
 
رئيس سازمان انرژي اتمي گفت: ما خط توليد را راه‌اندازي كرده و تمام فرايندها را چك كرده ايم و الان جزو كشورهاي هستيم كه سوخت را تأمين مي‌كنيم و بهتر است كشورهاي ديگر راجع ‌به تهيه سوخت با ما وارد مذاكره بشوند نه اينكه ما را مجبور به تعطيلي نيروگاه‌ها كنند. 
 
در ابتداي اين همايش نيز يكي از دانشجويان دكتري دانشكده فيزيك دانشگاه تهران مقاله‌اي را در خصوص «بررسي تأثير خودكفايي هسته‌اي در پيشرفت صنعت داخلي» ارائه كرد و سپس كليپ انرژي هسته‌اي ايران كه توسط «خبرگزاري دانشجو» تهيه شده بود، در سالن‌ همايش پخش شد.
دانلود فایل مرتبط با خبر :
انتهای خبر / خبرگزاری دانشجو / کد خبر ۱۸۸۵۵۴
SNN
:ابرکلیدواژه‌ها
خبرگزاری دانشجو
نام و نام خانوادگی :پست الکترونیک :
نظر شما :    
خبرگزاری دانشجو نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
188554
پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها
اقتصاد مقاومتی
صندوق رفاه دانشجویان
بانک ملت
شرکت سرمایه گذاری سبحان
شرکت معین کوثر
سرویس دانشگاه‌های کشور SNN.ir
هنرستان تخصصی هنر و رسانه
روایتگری
پاتوق نشريات دانشجويي SNN.ir
خبرنگار افتخاري SNN.ir
..