مدير مركز مطالعات تاريخ معاصر در جمع اساتید بسیجی دانشگاه های هرمزگان، به تشریح و تحليل برخي مسائل سياسي روز پرداخت." /> مدير مركز مطالعات تاريخ معاصر در جمع اساتید بسیجی دانشگاه های هرمزگان، به تشریح و تحليل برخي مسائل سياسي روز پرداخت." />

خبرگزاری دانشجو - snn.ir

|
دوشنبه ۵ تیر ۱۳۹۶ الاثنين ٢ شوّال ١٤٣٨ Monday, June 26, 2017
SNN
۱۳۹۰/۱۲/۱ ۱۳:۴۹ |
کد خبر: ۱۷۲۸۵۰

سلیمی‌نمین مطرح كرد:

radio button تلاقي نهايي جريان حاشيه‌اي دولت با جريان انحرافي خاتمي و هاشمي / هراس جاسبی از محاکمه / رد پيشنهاد هاشمي از سوي رهبر انقلاب

مدير مركز مطالعات تاريخ معاصر در جمع اساتید بسیجی دانشگاه های هرمزگان، به تشریح و تحليل برخي مسائل سياسي روز پرداخت.

به گزارش خبرنگار «خبرگزاری دانشجو» از بندرعباس، عباس سلیمی نمین شب گذشته در جمع اساتید بسیجی دانشگاه های هرمزگان، چرخش قدرت بر فعال تر شدن معاونت پیشگری از جرم در قوه قضاییه را یادآور شد و تصریح کرد: به عنوان مثال در پرونده اخیر فساد بانکی اگر قوه قضاییه، این بخش خود را فعال می کرد شاهد این حجم از فساد نبودیم.
 
وی افزود: با فعال شدن این معاونت اگر کسی بدون هیچ تجربه ای در امور بانکداری خود را مسئول یکی از بانک های بزرگ کشور ببیند این دغدغه را باید داشته باشد که در صورت کوچکترین تخلفی، معاونت جرایم او را در یک شورای کارشناسی به محاکمه می کشاند؛ بنابراین فسادی هم صورت نمی گیرد و یا حداقل نه با این حجم، در اين راستا این معاونت می توانست بهتر از این عمل کند. 
 
مدير مركز مطالعات تاريخ معاصر بيان داشت: قطعا مجلس وظیفه دارد ضعف برنامه ریزی در چرخش قدرت و تبعات چرخش آن را برطرف کند و به همین میزان نیز مجلس بايد اگر ضعف کارشناسی براساس سلایق شخصی افراد و و همچنین گزینش هایی برای سلایق حزبی وجود دارد را برطرف كند.
 
سلیمی نمین با اشاره به زیاده خواهی ها و دنیا طلبی مسئولان اجرایی به ویژه در دور دوم مجلس ادامه داد: بالاتر از این، مجلس می تواند زیاده خواهی کسانی که در امور اجرایی قرار می گیرند و به عنوان آفت های جدی در دولت ها محسوب مي شوند را به حداقل برساند و یا در نتیجه رفع كند.
 
وي با اشاره به نقش کلیدی مجلس در پیشگیری از وقوع جرایم و قدرت طلبی ها و قانون گریزی به خصوص در شاکله مجلس، با طرح این سوال که چرا دولت ها در زمینه مجلس تلاش می کنند تا تاثیرگذار باشند؟، اظهار داشت: برای آنها مجلس بسیار مهم است، نقش نظارتی مجلس بر دولت و رفع ضعف های دولت توسط مجلس از نقش های اساسی و مهم مجلس است که بسياري از دولت ها به این موارد تمایل ندارند؛ بنابراين در خدمت گرفتن مجلس یکی از اهداف مهم دولت ها به عنوان صاحبان سرمایه می باشد.
 
این کارشناس جریان شناسی ادامه داد: نگرانی در خصوص دولت احمدی نژاد هم وجود دارد که یا ناشی از تملقات دولت یا برنامه ریزی های هدفمند در حاشیه دولت می باشد که یک توهماتی را در احمدی نژاد ایجاد کرده است به این نحو که در دولت دهم افرادی که بايد در دولت باشند دولت را ترک کردند؛ درحالی که برخی که مواضع آنها با اصولگرایی نمی خواند در کنار احمدی نژاد جاخوش کرده اند.
 
سلیمی نمین تصريح کرد: امروز برخی شعارها توسط حاشیه دولت مطرح می شود که با اصولگرایی احمدی نژاد سازگار نیست؛ هرچند که برخی این مسائل در دولت دهم توسط مجلس هشتم مهار شد؛ اما این نگرانی وجود دارد كه در انتخابات آتی به گونه ای در مجلس نهم مهار نشود.
 
مشایی مهره هاشمی نیست
 
مدير مركز مطالعات تاريخ معاصر در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص میدان داری در عرصه انحرافات  بیان داشت: نمی توانیم مشایی را مهره هاشمی بدانیم؛ چراکه از دو جبهه متفاوت آمده اند اما تحلیل ها این است که جریانی که در حاشیه دولت رشد می کند در نهایت براساس مصالحش با جریان انحرافی خاتمی و هاشمی پیوند خورده است.
 
وي افزود: به رغم مخالفت ها و محدودیت های قانونی چون خواسته های حلقه های انحرافی اطراف این دولت ها یکی است؛ گرچه از مسیرهای مختلف وارد می شوند؛ بنابراين در یک نقطه (چگونه در قدرت باقی بمانند) بهم می رسند، لذا این پیوند ها ایجاد شده است.
 
سلیمی نمین در پاسخ به سوالي در خصوص طرح سوال از رئیس جمهور نیز گفت: به رغم همه حساسیت هایی که با دولت دهم داریم؛ اما این طرح و اینکه احمدی نژاد را به چالش بکشانیم قطعا به نفع نظام نیست؛ بلکه در حال حاضر مهمترین وظیفه این است که نسبت به حلقه های انحرافی دولت حساس باشیم و این حلقه را محدود کنیم.
 
این کارشناس جریان شناسی تصريح کرد: با تدبیری که در خصوص دستگیری بقایی و ملک زاده انجام شد و به آنها فهمانده شد که تحرکات اقتصادی و غیر اصولی این افراد زیر ذره بین است و نمی توانند هر کاری که دلاشان می خواهد در این دولت انجام دهد، این حرکات دستگاه قضا مدبرانه است؛ اما اینکه احمدی نژاد به چالش کشیده شود، شرط تدبیر نیست.
 
جاسبی از محاکمه خود هراسناک است
 
سلیمی نمین در پاسخ به سوالی مبنی بر علل عدم امضای حكم دانشجو  به عنوان رئيس دانشگاه آزاد توسط هاشمی رفسنجانی اظهار داشت: تصور این است که جاسبی از محاکمه خود هراسناک مي باشد.
 
وی افزود: جاسبي به طور جد از محاکمه خود هراسناک است؛ چراكه انسان متخلف بیش از دیگران می داند که چه اقداماتي کرده و چه شرایطی برای او بعد از بيرون آمدن اطلاعات محصور شده در صندوقچه دانشگاه آزاد، رقم مي خورد.
 
مدير مركز مطالعات تاريخ معاصر ضمن بیان اینکه نامه های متعددی به دادگاه جاسبی مبنی بر اینکه به بانک ها دستور داده بود تا به حساب دانشگاه مبلغ هایی واریز شود، ارائه داده ام، حجم تخلفات جاسبی زیاد است و کسی هنوز نتوانسته به چرخش اصلی دانشگاه آزاد که در کنترل خود جاسبی است، دست یابد.
 
سلیمی نمین به تاسیس شرکتی در کانادا که حق امضای آن تنها در اختیار خود جاسبی و مهدی هاشمی است و همچنین به ملک ها و موسسه خلیج کبری که با نام دانشگاه آزاد گرفته شده است، اما به اسم خود جاسبی و همسرش شده است، اشاره كرد؛ بنابراين این نوع تخلفات زیاد است و جاسبی هم در این تغییر مدیریت به شدت نگران است که این نوع پرونده ها علنی شود.
 
وي تصریح کرد: کافی است یک بحث تحقیق و تفحص از جانب مجلس برای اولین بار که بالاترین جایگاه نظارتی را دارد، صورت گیرد؛ هرچند در مجلس هفتم بسیار تلاش شد این کار صورت گیرد كه بازرس این کار را با زشتی بیرون انداختند که چرا ضبط صوت دارند و نگذاشتند تحقیق و تفحص صورت گیرد.
 
مدير مركز مطالعات تاريخ معاصر اظهار داشت: جاسبی در پوشش دانشگاه آزاد امکانات وسیعی گرفته و به بهانه دانشگاه آنها را به نام خود و همسرش کرده است؛ بنابراين امروز حجت بر قوه قضايیه تمام شده است و اسناد و مدارک این تخلفات در کمیته تحقیق و تفحص وجود دارد و امیدواریم به این تخلفات رسیدگی شود.
 
سليمي نمين گفت: اخیرا هاشمی رفسنجانی به شخص مقام معظم رهبری نامه ای نوشتند مبنی بر اینکه به جاسبی فرصت داده شود تا پروژه های نیمه تمام دانشگاه را به پایان برساند؛ كه رهبر معظم انقلاب نیز پیشنهاد هاشمی را رد کردند.
 
وي با بيان اينكه جاسبی هم قطعا مجبور خواهد شد به قانون تن دهد، خاطر نشان كرد: جاسبی و همراهانش تلاش می کنند شخصیت مدیر جدید دانشگاه آزاد را تضعیف کنند که کارایی و کارآمدی در این زمینه ندارد، مقاومت در این زمینه به این موضوع برمی گردد.
دانلود فایل مرتبط با خبر :
انتهای خبر / خبرگزاری دانشجو / کد خبر ۱۷۲۸۵۰
SNN
:ابرکلیدواژه‌ها
خبرگزاری دانشجو
نام و نام خانوادگی :پست الکترونیک :
نظر شما :    
خبرگزاری دانشجو نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
172850
تولید ملی- اقتصاد مقاومتی
پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها
اقتصاد مقاومتی
شهرداری اصفهان
صندوق رفاه دانشجویان
بانک ملت
شرکت سرمایه گذاری سبحان
شرکت معین کوثر
سرویس دانشگاه‌های کشور SNN.ir
هنرستان تخصصی هنر و رسانه
پاتوق نشريات دانشجويي SNN.ir
خبرنگار افتخاري SNN.ir
..