خبرگزاری دانشجو - snn.ir

|
شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۵ السبت ٢١ شعبان ١٤٣٧ Saturday, May 28, 2016
۱۳۹۰/۴/۲۲ ۱۵:۲۶ |
کد خبر: ۱۳۶۲۳۶

تحلیل محتوای روزنامه ها در حوادث سال 78 - بخش اول

روزنامه نشاط

روزنامه نشاط نوشت: «آنان كه محيط دانشگاه را به اغتشاش مي كشانند و يا در نيمه هاي شب به محل امن خوابگاه دانشجويان حمله ور مي شوند و دانشجويان مسلمان ما را مورد ضرب و شتم قرار مي دهند و به شهادت مي رسانند با اساس انقلاب يعني استقلال، آزادي به معارضه و مقابله پرداخته اند.»

گروه سياسي «خبرگزاري دانشجو»؛ شايد كمتر كسي تصور مي كرد كسي كه طرح اصلاح قانون مطبوعات را در سال 1378 ارائه داده بود سعيد امامي باشد. رابطه اي كه روزنامه سلام ميان سعيد امامي و طرح اصلاح قانون مطبوعات برقرار ساخت در نگاه اول رابطه بسيار بدبینانه به نظر مي رسيد كه شايد بسياري از اصلاح طلبان در همان لحظه اول مي كوشيدند آن را از ذهن خود پاك سازند.

روزنامه سلام اميدوار بود كه با افشاي نقش سعيد امامي بتواند از تصويب طرح اصلاح قانون مطبوعات جلوگيري كند. اصلاح طلبان درست در زماني كه امكان بقاي خود را در درون حوزه قدرت از دست دادند به آرامي از قدرت كنارگيري كردند و با تاسيس يك روزنامه وارد حوزه جامعه مدني شد.
 
اين تغيير تاكتيك تا به آنجا انجاميد كه در دوم خرداد 80 چپ گرايان به رهبري خاتمي بار ديگر وارد صحنه شدند. پس از توقيف روزنامه سلام عده اي از دانشجويان در كوي دانشگاه با طراحي كه از قبل شده بود در كوي دانشگاه اقدام به تجمع و اغتشاش كردند. تا آنجا كه اين تجمع به داخل خيابان كشيده شد.
 
سياه نمايي مطبوعات از اوضاع داخلي

روزنامه نشاط يكي از نشرياتي بود كه در دوران اغتشاشات 18 تير 78 با سياه نمايي اوضاع تهران و تيترهاي تحريك كننده اقدام به تشويق اذهان عمومي كرده است.
 
19 تير 78 روزنامه نشاط تيتري با عنوان «روحانيون مبارز توقيف سلام و حمله به دانشجويان را محكوم كردند» در قسمتي ديگر از همان صفحه با درج مطلبي با عنوان «گزارش ويژه از درگيري هاي خونين در خوابگاه دانشگاه تهران» سعي بر القاي وضعيت سياه دانشگاه تهران كرد.

روزنامه نشاط در مطالب به چاپ رسيده در تارخ 20/4/78 با گزارشات موهن خود در خصوص حوادث كوي دانشگاه در حد ضد انقلاب ظاهر شد و چنين نوشت: «آنان كه محيط دانشگاه را به اغتشاش مي كشانند و يا در نيمه هاي شب به محل امن خوابگاه دانشجويان حمله ور مي شوند و دانشجويان مسلمان ما را مورد ضرب و شتم قرار مي دهند و به شهادت! مي رسانند با اساس انقلاب يعني استقلال، آزادي به معارضه و مقابله پرداخته اند.»
 
در جاي ديگری از اين مطلب چنين عنوان شده است «اينك بدانيد كه دنياطلبان قدرت پرست بدترين خوره مقدس ترين نهضت ديني يعني انقلاب اسلامي شده اند.»
 
همچنين روزنامه نشاط با چاپ عكس هايي از درگيري ها و تجمعات، قصد بر هم زدن نظم جامعه و مطلع ساختن كساني كه در فضاي سياسي كشور نيستند را دارد.
 
روزنامه اصلاح طلب «نشاط» در موارد متعدد از بسيجيان مدافع ولايت با نام جريان انحصار طلب، گروه فشار ياد كرده است.
 
 
«فرمانده اصلي گروه هاي فشار كيست؟» اين جمله تيتري است كه در روزنامه نشاط در تاريخ 20 تير 78 به چاپ رسيده است.
 
 
روزنامه نشاط تاريخ 21 تير 78 در صفحه اصلي خود از دفاع بسيجيان در مقابل عوامل بر هم زننده نظم و كساني كه محرك مردم در ايجاد اخلال در كوي دانشگاه را داشتند با اين عنوان ياد كرد: «آيا پاسخ اعتراض دانشجويان اين اعمال وحشيانه بود؟»
 
روزنامه نشاط در روز 23 تير 78 در صفحه اصلي خود مجددا به القای مطالب احساسی در خصوص ناآرامي ها پرداخت و چنين نوشت: «سيماي جمهوري اسلامي مصاحبه عضو شوراي تحكيم را تحريف كرد» نويسنده اين مطلب با درج چنين تيتري در سلامت صدا و سيما  كه مستقيما تحت نظر رهبر معظم انقلاب مي باشد ايجاد ترديد كرده و برنامه هاي آن را تضعيف كند. اساسا القاي اينگونه مطالب از جمله برنامه هاي ضد انقلاب در جهت براندازي است.

روزنامه اصلاح طلب و ضد انقلاب نشاط كه مستقيما تحت نظر اصلاح طلبان افراطي هدايت مي شد اقدام به درج شعارهايي كرده بود كه بازگو كردن آن شعائر، تنها به ناامني بيشتر و بر هم زدن نظم عمومي كمك مي كرد و اين امر در راستاي رسالت خبررساني و نبود و قطعا باعث تحريك افراد اغتشاش گر مي شد برخي شعارهاي درج شده چنين بود: «توطئه و جنايت افشا بايد گردد»./انتهاي پيام/
 
دانلود فایل مرتبط با خبر :
انتهای خبر / خبرگزاری دانشجو / کد خبر ۱۳۶۲۳۶
:ابرکلیدواژه‌ها
خبرگزاری دانشجو
نام و نام خانوادگی :پست الکترونیک :
نظر شما :    
خبرگزاری دانشجو نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
136236
جشنواره هنر مقاومت