خبرگزاری دانشجو - snn.ir

|
جمعه ۷ خرداد ۱۳۹۵ الجمعة ٢٠ شعبان ١٤٣٧ Friday, May 27, 2016
۱۳۹۰/۴/۱ ۱۸:۳۰ |
کد خبر: ۱۳۲۳۸۳

گزارش «خبرگزاري دانشجو» از وضعيت خوابگاه‌هاي دانشجويي لرستان؛

خوابگاه‌هاي خودگردان دانشجويي لرستان در سراشيبي ورشكستگي

صدور مجوز بيش از ظرفيت دانشجو براي ايجاد خوابگاه‌هاي خودگردان و هزينه بالاي مصارف انرژي در اين خوابگاه‌ها، خوابگاه‌هاي خودگران استان لرستان را در سراشيبي ورشكستگي و تعطيلي قراد داده است.
 

به گزارش خبرنگار «خبر گزاري دانشجو» از خرم آباد، در حال حاضر مجوز فعاليت 24 خوابگاه خودگران در مركز استان توسط كميته ناظر بر خوابگاه هاي استاني صادر شده كه كمتر از 1500 دانشجو در اين خوابگاه اسكان يافته اند.

به نظر مي رسد كه تعداد زياد خوابگاه هاي خودگردان در خرم آباد موجب شده است كه دانشجويان پذيرش شده در اين خوابگاه ها كمتر از ظرفيت واقعي خوابگاه ها باشند و همين مسئله باعث شده كه درآمد خوابگاه ها كاهش و خوابگاه داران زير فشار اجاره بهاي ساختمان هاي استيجاري كمر خم كنند.

مرادي، مدير يكي از خوابگاه هاي خودگران دخترانه خرم آباد در گفت و گو با خبرنگار «خبرگزاري دانشجو» در خرم آباد، گفت: در حالي كه ظرفيت پذيرش خوابگاه تحت مديريتش 450 تا 400 نفر است اما در حال حاضر تنها 70 دانشجو در اين خوابگاه مستقر هستند اين در حالي است كه اجاره بهاي ماهانه ساختمان اين خوابگاه 10 ميليون تومان است كه خسارت ناشي از آن امسال 120 ميليون تومان بوده است.

وي تعداد زياد خوابگاه هاي خودگردان خرم‌آباد را موجب پراكندگي دانشجويان در خوابگاه هاي مختلف عنوان كرد و اظهارداشت: در صورت عدم ساماندهي خوابگاه هاي خودگران و تعطيلي خوابگاه هاي مازاد ادامه فعاليت با توجه به وضع موجود امكان پذير نيست.

مرادي متذكر شد فعاليت برفراز خوابگاه هاي خودگران موجود در حالي طبق مجوز كميته نظارت بر خوابگاه هاي خودگردان استان صورت مي گيرد كه اين خوابگاه ها علاوه بر ظرفيت پذيرش پايين، ساختار خوابگاهي ندارند و منازل مسكوني بوده اند كه با اخذ مجوز اقدام به ايجاد خوابگاه كرده اند.

بزرگترين خوابگاه خودگران كشور در شرف تعطيلي

جافريان، مدير يكي ديگر از خوابگاه خودگردان خرم آباد، نيز در ادامه با ابراز تاسف نسبت به عدم همكاري مسئولان استان جهت رفع موانع پيش روي اين خوابگاه تصريح كرد: متاسفانه به دليل هزينه هاي بالاي مصارف انرژي اين خوابگاه از ترم آينده دانشجو پذيرش نخواهد كرد.

وي از خوابگاه تحت مديريت خود به عنوان بزرگترين و مجهزترين خوابگاه خودگردان كشور نام برد و افزود: در حاليكه مي بايست آب، برق و گاز اين خوابگاه به صورت آموزشي محاسبه شود اما علي رغم پيگيري هاي مستمر و موافقت معاون استانداري هيچ يك از دستگاه هاي مربوط حاضر به تغيير كاربري نيستند و هزينه مصارف انرژي در قالب كاربري تجاري محاسبه مي شود.

جافريان يادآور شد: ماهانه سه ميليون تومان هزينه مصارف انرژي اين خوابگاه است كه دو ميليون تومان آن مربوط به هزيه هاي آب مصرفي است.

مدير يك خوابگاه دانشجويي اظهار داشت: براي خوابگاهي كه ظرفيت پذيرش آن 500 نفر است اما تنها 100 دانشجو در آن اسكان يافته است سه ميليون تومان هزينه مصارف انرژي با توجه به درآمد پايين به صرفه نيست و توجه به وضع موجود ادامه فعاليت اين خوابگاه كمتر از يك درصد است.

نحوه تدوين آيين نامه نظارت بر خوابگاه هاي غير دولتي استان لرستان و نحوه انعقاد قراردادها از ايراداتي است كه خوابگاه داران معتقدند در بروز فشار مالي بر آنها موثر بوده است.
 
در فصل سوم ماده 17 تبصره يك اين آيين نامه كه مختص به شرايط واگذاري و نحوه اسكان است، آمده است: مديران خوابگاه بايستي در تنظيم قرارداد في مابين به شكلي برنامه ريزي نمايند كه دانشجو در ايام تعطيلات تابستان مجبور به پرداخت اجاره خوابگاه نگردد.

عليخاني فر، نماينده و مشاوره حقوقي خوابگاه هاي خودگردان وجود اين تبصره را موجب تضرر خوابگاه داران دانست و گفت: اكثر ساختمان هاي خوابگاه هاي خودگردان اجاره اي است و قرارداد مالكان با مديران خوابگاه ها يك ساله منعقد مي شود حال طبق آيين نامه مديران خوابگاه هاي خودگردان مكلف به عقد قرارداد كمتر از مدت يك سال با دانشجويان هستند كه همين مسئله موجب شده است تا هزينه هاي زماني را كه دانشجويان از خوابگاه ها استفاده نمي كنند مديران تقبل كنند اين در حالي است كه در كشور ما اينگونه قراردادها را به صورت يك ساله منعقد مي كنند.

وي از عدم استفاده از نظرات و تجربيات خوابگاه داران در تدوين اين آيين نامه انتقاد كرد و ادامه داد: براي جلوگيري از تعطيلي خوابگاه هاي خودگردان حذف خوابگاه هاي خودگردان با ظرفيت پايين و تمركز دانشجويان در خوابگاه هاي با ظرفيت بالا و داراي ساختار خوابگاهي ضروري است.

تعطيلي خوابگاه هاي خودگردان فاقد كيفيت در دست پيگيري است

طرهاني، دبير كميته نظارت بر خوابگاه هاي خودگردان خرم آباد از پيگيرهاي اين كميته براي تعطيلي 5 خوابگاه درجه 3 و دو خوابگاه درجه 2 خبر داد و گفت: اين خوابگاه ها شرايط لازم را براي ادامه فعاليت ندارند كه با پيگيري هايي كه در مراجع ذي صلاح درحال انجام است و پيشنهاداتي كه به‌ آن داده خواهد شد در صورت پذيرش پيش از تعطيلي اين خوابگاه ها حدود 400 نفر از دانشجويان مستقر در آنها در ديگر خوابگاه ها اسكان داده مي شوند.

وي با اذعان به اينكه خوابگاه هاي خودگردان طبق يك قانون خاص اداره نمي شود، متذكر شد: وظيفه نظارت بر خوابگاه هاي خودگردان جزو وظايف سازمان ميراث فرهنگي،‌گردشگري و صنايع دستي است اما براي كاهش آسيب هاي اجتماعي كميته نظارت بر خوابگاه هاي غير دولتي به عنوان يكي از زيرمجموعه هاي كميسيون دانشجويي استان ايجاد شده است.

دبير كميته نظارت بر خوابگاه هاي خودگردان خرم آباد به فعاليت يك خوابگاه درجه يك، هفت خوابگاه درجه 3 و 13 خوابگاه درجه 2 در شهرستان خرم‌آباد اشاره كرد و ادامه داد: ‌اجاره ماهانه خوابگاه درجه يك ماهانه 70 هزار تومان و درجه دو و سه ماهانه به طور ميانگين 40 هزار تومان تعيين شده است با اين حال به دليل پرداخت شهريه هاي تحصيل زماني كه پاي درد دل دانشجويان مي نشينيم از پرداخت اجاره بهاي خوابگاه هاي درجه 3 و 2 هم عاجز هستند.

طرهاني با اذعان به اينكه تعريف كاربري آموزشي براي ساختمان هاي استيجاري كه خوابگاه هاي خودگران در آنها اداره مي شود، براي شركت گاز،‌ آب و برق مقدور نيست، گفت: اين شركت ها براي تبديل كاربري ساختمان هاي ملكي خوابگاه هاي خودگردان به آموزشي محدوديتي ندارند.

وي خاطرنشان كرد: درحال حاضر 1196 دانشجو در خوابگاه هاي خودگردان شهرستان خرم‌آباد مستقر هستند كه بيشترين آنها با 423 نفر مربوط به دانشگاه لرستان است و نكته قابل تامل در خصوص صدور مجوزهاي خوابگاه هاي خودگردان اين است كه تعداد دانشجويان مستقر در اين خوابگاه ها را به راحتي مي توان در سه خوابگاه كه نظارت براي آنها هم به راحتي صورت بگيرد امكانپذير است.

به هر حال خوابگاهاي خودگردان به علت كمبود خوابگاه هاي دولتي و كمبود و فقدان فضاهاي خوابگاهي در دانشگاه هاي غير دولتي ايجاد شده اند از اين رو ضرورت دارد براي ساماندهي هر چه مطلوبتر اين خوابگاه ها و تامين شرايط مناسب براي تحصيل دانشجويان مسئولان امر اقدامات لازم را در دستور كار قرار دهند./انتهاي پيام/ 
دانلود فایل مرتبط با خبر :
انتهای خبر / خبرگزاری دانشجو / کد خبر ۱۳۲۳۸۳
:ابرکلیدواژه‌ها
خبرگزاری دانشجو
نام و نام خانوادگی :پست الکترونیک :
نظر شما :    
خبرگزاری دانشجو نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
132383
پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها
جشنواره هنر مقاومت